Opis

Centrum Położnicze powstało z myślą o kobietach i dla kobiet, w celu edukacji kobiet ciężarnych oraz młodzieży, opieki nad młodymi matkami  oraz ich nowonarodzonymi  dziećmi, kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, a także chorobami piersi,  promocji  karmienia piersią i profilaktyki raka piersi, ogólnie pojętej promocji zdrowia.

Położna POZ- (środowiskowo-rodzinna) ma możliwość obcowania z kobietami i ich rodzinami, jest związana z pracą na rzecz ochrony zdrowia, promowania zdrowia dla wszystkich grup społecznych także jako inicjatywa lokalna wspiera matki karmiące piersią prowadząc Poradnię Laktacyjną.

Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest bardzo ważną osobą dla każdej przyszłej, jak i świeżo upieczonej mamy. Obok lekarza ginekologa, to właśnie położna środowiskowo-rodzinna-POZ towarzyszy Ci w tym najważniejszym okresie życia.

Kim jest Położna POZ?

Jest to położna, która oprócz ukończonych studiów położniczych, odbyła specjalistyczny kurs przygotowujący do opieki nad matką i dzieckiem w warunkach domowych. Stąd też zamiennie nazywa się ją położną środowiskowo-rodzinną.
Gdzie znaleźć swoją położną (środowiskowo-rodzinną) POZ?
Ponieważ nie obowiązuje już tak zwana „rejonizacja”, nie musisz wybierać położnej z najbliższej przychodni. Wybór należy do Ciebie i to Ty decydujesz, do której z położnych się zapiszesz. Nie ma tutaj znaczenia np. fakt, że mieszkasz w innej dzielnicy, a twoja położna ma gabinet na drugim końcu miasta. Najważniejsze żebyś była przekonana co do jej kompetencji i życzliwości.

Jak zapisać się do położnej?

Aby zapisać się do położnej, musisz udać się do jej gabinetu lub umówić się na wizytę domową i wówczas wypełnić Deklarację Wyboru Położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Nie każdy wie, że takiego wyboru położnej można dokonać kilkukrotnie w ciągu roku. Pierwsze dwa wybory są bezpłatne, natomiast trzeci i każdy kolejny wybór, pociąga za sobą konieczność wniesienia opłaty do odpowiedniego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Koszt dokonania takiej zmiany to 80 zł o ile nie jest związany ze zmianą miejsca zamieszkani.

Dlaczego powinnam wybrać położną POZ?

Obok lekarza ginekologa, położna POZ jest najważniejszą osobą dla każdej ciężarnej. To ona towarzyszy Ci od momentu ukończenia 22 tygodnia ciąży aż do rozwiązania i dalej przez całe życie do późnej starości. Wówczas możesz skorzystać z oferowanej przez nią edukacji przedporodowe-popularnie nazywanej    SZKOŁY RODZENIA.
Co ważne, takie wizyty u położnej, w przeciwieństwie do innych   Szkół Rodznia  są BEZPŁATNE.

      TWOJA    POŁOŻNA, podczas takich spotkań przygotuje Cię do porodu i macierzyństwa. To do niej możesz kierować wszystkie, nawet najbardziej banalne pytania dotyczące ciąży i porodu. Nie zawsze jest na to czas na wizycie u ginekologa, poza tym za drzwiami gabinetu nie czekają już kolejne niecierpliwe pacjentki i położna może Ci poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz. Ze swoją położną spotykasz się także po porodzie. To ona będzie przychodziła do Waszego domu na wizyty patronażowe. Jest nieocenioną pomocą w pierwszych tygodniach życia dziecka. Doradza jak pielęgnować dziecko, uczy pierwszej kąpieli, czuwa nad tym, czy maluszek jest zdrowy i prawidłowo się rozwija. Troszczy się także o młodą mamę – pomaga radzić sobie z nowymi rolami życiowymi. Udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie mnożące się pytania i wątpliwości – od tych najprostszych, dotyczących np. laktacji, po te dotyczące sfery psychicznej. To dzięki niej możesz się naprawdę cieszyć macierzyństwem :)

Szkoła Rodzenia - BEZPŁATNA

Comiesięczne edycje obejmują 6-8-10-12 spotkań po1-2  godziny oraz ćwiczenia 1-2 razy w tygodniu – czwartki 11.00, poniedziałki, wtorki lub środy - termin uzgadniany z grupą.
To zajęcia edukacyjne prowadzone przez POŁOŻNĄ POZ. od 22 tygodnia ciąży


Tematyka:

 1. Fizjologia ciąży oraz ćwiczenia oddechowe
 2. Pierwszy okres porodu oraz masaż wspomagający a także elementy  relaksacji
 3. Drugi okres porodu oraz aktywne pozycje porodowe, masaż krocza
 4. Promocja karmienia piersią oraz omówienie podstawowych problemów w okresie laktacji - wsparcie poradni laktacyjnej
 5. Pielęgnacja noworodka- nauka kąpieli
 6. Zajęcia z chustowania, stymulacja dotykiem, elementy masażu Shantala
 7. Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach u dzieci
 8. Elementy Jogi - dla ciężarnych -podstawowe pozycje pozwalające przygotować pszczególne partie ciała do porodu
 9. Przygotowanie rodziców do trudnego okresu poporodowego związanego z opieką nad noworodkiem 
 10. Rola ojca w czasie porodu i okresu poporodowego
 11. Plan porodu - omówienie potrzeb rodzącej kobiety z uwzglęgnieniem wyboru szpitala, w którym chciałaby pacjentka rodzić
 12. Symptomy zbliżającego się porodu i pakowanie torby do szpitala
 13. Masaż - jako metoda pomagająca w łagodzeniu bólu porodowego.
 14. Wizualizacja porodu i rozmowa z dzieckiem
 15. Połóg- pielęgnacja rany, ćwiczenia mięśni Kegla,


Ilość miejsc jest ograniczona ponieważ zajęcia prowadzone są w małych grupach zgłoszenia telefoniczne po 15 tygodniu ciąży.

ĆWICZENIA Z PODSTAWOWYCH POZYCJI JOGI PRZYGOTOWANYCH  DLA CIĘŻARNYCH 

WSZELKIE ĆWICZENIA i  jakakolwiek AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA KOBIETY W CIĄŻY pozwalają zaakceptować wszystko, co się dzieje podczas porodu, pomaga zaufać własnym instynktom i spokojnie czekać na rozwój wydarzeń. W CZASIE CIĄŻY powoduje utrzymanie odpowiedniej wagi ciała- co jest niezwykle istotne, aby nie dołączały choroby współistnieące z ciążą, co powoduje zagrożenie dla mamy i dziecka. Podstawowe pozycje zaczerpnięte zJOGI pozwalają na utrzymanie kondycji na czas porodu a praca oddechem przygotowuje do okresu porodowego wprowadzając spokój idotleniając podczas porodu płód..
Po porodzie pozwala na szybkie odzyskanie dobrego samopoczucia  i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Proszę zabrać wygodny strój oraz zapas dobrego humoru i pozytywnej energii.
Podczas zajęć ćwiczeniowych także relaksacja i wizualizacja porodu a także ćwiczenia oddechowe oram mięśni dna miednicy..

Ćwiczenia parcia na wydechu oraz parcia sterowanego.

PONIEDZIAŁEK I CZWARTEK GODZ.11.00

Położna Środowiskowa

Opieka położnicza w ramach kontraktu z NFZ - bezpłatne porady i opieka nad kobietą ciężarną, położnicą i noworodkiem. Kompleksowa opieka nad kobietą w każdym etapie jej życia:

 • opieka nad noworodkiem płci męskiej do końca 2-go miesiąca życia,
 • opieka przedkoncepcyjna nad dziewczynkami, dziewczętami i kobietami w przygotowaniu do planowanej ciąży,
 • opieka nad kobietami w ciąży od 21 tygodnia ciąży 1x w tygodniu do końca 30-tego tygodnia ciąży i 2x w tygodniu od 31 tygodnia ciąży do porodu,
 • opieka nad kobietą po porodzie oraz nad dzieckiem,
 • opieka nad kobietami po operacjach ginekologicznych,
 • opieka nad kobietami po mastektomii,
 • opieka nad kobietami z procesem nowotworowym.

Jako Położna, staram się wyjść  wobec potrzebom i oczekiwaniom kobiet znajdujących się w różnych okresach życia wymagających szczególnej troski.
W ramach  kompetencji Położnej POZ wykonuję następujące świadczenia:

Realizując opiekę położnej podczas ciąży fizjologicznej wykonuję zapis Kardiotokograficzny (KTG) służący do oceny dobrostanu płodu,  z jednoczesnym zapisem  występowania i nasilenia skurczów macicy.

Opieka z mojej strony jest świadczeniem uzupełniającym jednocześnie z opieką lekarza ginekologa - położnika, który prowadzi ciążę.

Podczas spotkań z kobietą ciężarną staram się rozpoznawać ewentualne problemy oraz zalecam możliwości ich rozwiązania.
Prowadzę edukację na temat przygotowania do porodu i połogu na zasadach SZKOŁY RODZENIA-bezpłatnie- w formie grupowej a także indywidualnie.

W okresie połogu czuwam nad jego prawidłowym przebiegiem. W razie potrzeby usuwam szwy po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim oraz stosuję odpowiednią  pielęgnację rany.
Prowadzę Doradztwo laktacyjne ukierunkowane na naturalne karmienie piersią – zgodne z etyką konsultantów laktacyjnych. Prowadzę PORADNIĘ LAKTACYJNĄ oraz wypożyczalnię sprzętu laktacyjnego. Wspieram Kobiety karmiące piersią.

W zakresie opieki nad noworodkiem czuwam nad jego prawidłową adaptacją w pierwszych tygodniach życia, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli masy ciała, wsparciem w prawidłowym karmieniu piersią i pielęgnacją noworodka. Podczas wizyt wykorzystuję specjalistyczny sprzęt, który w sposób nie inwazyjny i natychmiastowy dostarcza cennych informacji.

Zapraszam do korzystania z świadczonych przeze mnie usług.

Z BEZPŁATNYCH WIZYT DOMOWYCH PO PORODZIE MOGĄ KORZYSTAĆ PANIE, KTÓRE ZOSTAŁY OBJĘTE OPIEKĄ POŁOŻNEJ POZ (ŚRODOWISKOWO-RODZINNEJ)  CENTRUM POŁOŻNICZEGO CO NAJMNIEJ MIĘDZY 21-30 TYGODNIEM CIĄŻY .

Poradnia Laktacyjna

Poradnia laktacyjna oraz wsparcie dla matek karmiących jest BEZPŁATNA dla pacjentek zdeklarowanych do położnej POZ.

Macierzyństwo przez karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i skutecznym sposobem zrozumienia i zaspokojenia potrzeb dziecka a mama i dzieciątko od urodzenia powinni przebywać jak najwięcej razem, po to by stworzyć wzajemne więzi emocjonalne i zapewnić odpowiednią ilość wytwarzanego pokarmu. W pierwszych latach życia dziecko odczuwa potrzebę przebywania z matką, równie silną ,jak potrzeba jedzenia a mleko matki jest najlepszym pokarmem dla małego dziecka.

Dla zdrowego, urodzonego o czasie dziecka, mleko matki jest jedynym potrzebnym pożywieniem do czasu gdy samo zacznie sięgać po stałe pokarmy, co ma miejsce około 6 miesiąca życia dlatego idealnie byłoby gdyby karmienie piersią mogło trwać, dopóki dziecko nie wyrośnie z tej potrzeby lub oboje mama i dziecko będą na to gotowi...

Aktywny i świadomy udział mamy a także taty w porodzie ułatwia rozpoczęcie karmienia piersią. Ojciec powinien być opiekunem, partnerem i towarzyszem wspomagającym i troszczącym się o matkę i dziecko, dzięki czemu matka może więcej czasu przebywać z dzieckiem. Prawidłowe odżywianie się podczas laktacji to zrównoważona pod względem składników, różnorodna dieta zawierająca jak najwięcej naturalnych produktów.
Na zajęciach z edukacji przedporodowej,któe trwają 4 godziny bardzo rozlegle omawiany jest temat karmienia piersią przez Mięzynarodowego Konsultanta ds Laktacji. Poruszane są kwestie podstwowych problemów w laktacji a także na jakie kwestie rodzice powinni zwrócić uwagę podczas obserwacji karmienia piersą.


KIEDY MOGĘ POMÓC

Teoretyczne i praktyczne przygotuję przyszłe mamy do karmienia piersią.
ZASTOSOWANIE u kobiety karmiącej w przypadku alergii - 2 tygodniowej uwzględnienie diety eliminacyjnej którą wspólnie przygtowujemy.
Pomogę w początkach karmienia i prawidłowym przystawianiu dzidziusia do piersi.
Pomogę w trudnych sytuacjach:

 • nawał pokarmowy
 • zastój pokarmowy
 • zbyt mało pokarmu
 • poranione brodawki
 • odciąganie i przechowywanie pokarmu
 • w niskich przyrostach masy ciała u noworodka i niemowlęcia
 • hiperaktywnym wypływie pokarmu
 • zapalenie piersi

KARMIENIE PIERSIĄ TO NAJLEPSZE CO MOŻESZ OFIAROWAĆ SWOJEMU MALUSZKOWI!!!
Jeśli masz problem:

 • masz za mało lub za dużo pokarmu
 • masz wątpliwości co do jakości pokarmu
 • masz chore dziecko
 • dziecko jest płaczliwe i ciągle ssie pierś
 • gdy twoje dziecko ulewa, wymiotuje, ma kolki lub oddaje nieprawidłowe stolce
 • gdy jest konieczność oddzielenia ciebie od dziecka a chcesz utrzymać laktację
 • gdy jesteś chora i nie wiesz czy leki, które przyjmujesz zaszkodzą twojemu dziecku
 • gdy wystąpiła sytuacja szczególna i odbył sie poród za wcześnie a chciałabyś karmić piersią
 • urodziłaś bliźnięta
 • pomagam także w delikatnym i spokojnych odstawianiu dziecka od piersi i hamowaniu naturalnym laktacji.
 • bardzo chętnie pomogę rodzicom adopcyjnym w przygotowaniu do karmienia piersią dziecka adoptowanego.

Oferuję dodatkowo:

 • zważenie dziecka, które jest podstawą do oceny prawidłowości w karmieniu piersią i głównym wyznacznikiem
 • pobieranie ewentualnie moczu na posiew przy niskich przyrostach masy ciała
 • pobranie posiewu z piersi przy zapaleniu piersi
 • ocena aktu ssania
 • nauka  i stymulacji pracy języka
 • stymulacja przy asymetriach twarzy u noworodka
 • zastosowanie metod wspomagających karmienie piersią

Gdy problemy wychodzą poza moje kompetencje kieruję do lekarzy różnych specjalności i innych specjalistów.

Wizyty porady laktacyjne u pacjentek, które
 NIE podpisały deklaracji do Położnej POZ
- w godzinach wieczornych i nocnych (18:00 - 8:00) oraz w dni świąteczne płatne dodatkowo - 100zł dojazd 20zł.


WYPOŻYCZALNIA LAKTATORÓW ELEKTRYCZNYCH DLA PACJENTEK
-5zł/ DOBĘ
-15zł JEDNORAZOWA OPŁATA ZA INDYWIDUALNĄ STERYLNĄ ZESTAW-KOŃCÓWKĘ DO LAKTATORA --
-5zł BUTELKA DO ZESTAWU INDYWIDUALNEGO
.Dziesięć kroków do udanego karmienia piersią

15 zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

 

 e-mail: a.kaminska@centrumpoloznicze.pl tel. 605 571 596

e-mail: a.kaminska@centrumpoloznicze.pl tel. 605 571 596

CENTRUM POŁOŻNICZE
Agnieszka Kamińska-Nowak

POŁOŻNA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ- (tzw.Środowiskowo-Rodzinna)
Poradnia Laktacyjna

ul. Romana Maya 56
64-500 Szamotuły


tel. 605 571 596
e-mail: a.kaminska@centrumpoloznicze.pl


Gabinet Położnej POZ (środowiskowo-rodzinnej)
Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00
Proszę o wcześniejsze uzgodnienie telefoniczne wizyt, ponieważ zadaniem położnej także jest opieka nad matką i dzieckiem po porodzie w domu.

Lokalizacja

Zdjęcia

Opinie

Opinie na temat Centrum Położnicze Agnieszka Kamińska-Nowak

Brak opinii.

Zostaw opinię
Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać opinie

Czekamy na Ciebie

Godziny otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 18:00
Wtorek 08:00 - 18:00
Środa 08:00 - 18:00
Czwartek 08:00 - 18:00
Piątek 08:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne

Dowiedz się więcej

Informacje dodatkowe

Wykształcenie

Brak informacji

Doświadczenie

Do uzupełnienia