Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci.

Sie. 24, 2020, 8:51 rano

Decydując się na dziecko, my dorośli powinniśmy wiedzieć jakie wzorce chcemy im przekazać. Małe, niewinne istoty powinny rosnąć w siłę, dzięki naszemu wsparciu, miłości oraz tym, że są akceptowane przez nas takie jakie są. W codziennym życiu kiedy nie zawsze bywa z dziećmi kolorowo, przeważająca liczba komunikatów jakie im sygnalizujemy niech będzie pozytywna. Otaczajmy ich empatią, zrozumieniem, wsparciem, przytulajmy je wtedy kiedy tego potrzebują (wtedy kiedy my tego potrzebujemy również). Szanujmy ich decyzje, zdanie oraz chęć robienia nie zawsze tego co nam się podoba. Pozwólmy im przeżywać swoje emocje na swój sposób. Musimy wiedzieć, że to dorośli w życiu dzieci odgrywają znaczącą rolę jeśli chodzi o ich wzorce. Nie bez powodu każdy mały chłopiec chce być taki jak tata, a dziewczynki takie jak mamusia. To wielki dar, że możemy być ich największą inspiracją i dbajmy o to, byśmy byli wzorem którego nie będziemy się wstydzić. To czym je otoczymy, da dziecku siłę i mądrość w późniejszych latach, co więcej- dobre wzorce zaowocują na tym, że nasze dzieci będą w przyszłości dobrymi ludźmi. Dlaczego zatem tak nie jest i dużo dzieci (i dorosłych) ma problem z niskim poczuciem własnej wartości?

szczęśliwe dzicko

Czymże jest to całe poczucie własnej wartości i dlaczego jest aż tak istotne? To nic innego jak wielki worek tego co wiemy na własny temat. W tym zbiorze jest również szacunek do samego siebie. Kształtuje się na podstawie tego jacy jesteśmy wobec innych ludzi, a naszych reakcjach na sytuacje- te łatwe, jak i trudne, które spotykają nas każdego dnia. Poczucie własnej wartości bez wątpienia wspiera osiąganie przez nas sukcesów. Bez tego poczucia dziecku bardzo trudno się rozwijać, spełniać marzenia, wyznaczać sobie cele. Gdy poczucie naszej wartości jest niskie trudno być osobą szczęśliwą. Dorośli codziennie mają wpływ na to, czym wypełniony jest "worek" dziecka. Mogą go wzmacniać lub osłabiać każdego dnia. Bo to właśnie na tym co im mówimy i przekazujemy, nasze pociechy budują swoje poczucie wartości. Największą siłą, którą możemy przekazać młodemu człowiekowi jest poczucie, że jest kochane i ważne- zwłaszcza wtedy kiedy nie akceptujemy ich różnych zachowań. Każdy rodzic to zna- w chwili wesołej zabawy, dziecko przypadkiem stłucze naszą ulubioną szklankę. Możemy nakrzyczeć na dziecko, zwyzywać je, tylko po co? Dziecko gdy zrobi coś złego czeka na naszą reakcję, i zastanówmy się, kiedy faktycznie dziecko zasługuję na karę, a kiedy można odpuścić, bo czy stało się coś tak złego, skoro stało się przypadkiem? Ilekroć nam coś spadnie z rąk i bez słowa wyjmujemy zmiotkę i szufelkę, a ulubiony kubek zostaje zastąpiony nowym. To oczywiście przykład, ale pamiętajmy o tym, jak możemy się w takich sytuacjach zachować, by nie zranić dziecka. Naszym zadaniem jest je chronić przed przesadnym przeżywaniem porażek i nie łączmy samooceny z poczuciem winy.

Oczywiste jest, że każdy dorosły chce tego by ich dziecko było szczęśliwe oraz wiodło dobre życie. Możemy je wspierać dając mu pewność, że jest wartościowym człowiekiem, zarówno wtedy kiedy wszystko mu wychodzi, jak i wtedy gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, gdy ktoś ma inne zdanie, gdy coś nam się nie podoba. To jasne, że żeby uwierzyły w siebie, muszą mieć poparcie w najbliższych, że złe zachowanie czy porażka nie zmienią naszego stosunku względem niego. Dzieci niech żyją w poczuciu, że cokolwiek złego, jak i dobrego wydarzy się w ich życiu, to miłość pozostanie cały czas, tak samo wielka i niezmienna, każdego dnia. Jakie błędy popełniamy w komunikacji z dzieckiem, które mają wpływ na zaniżenie poczucia wartości naszych dzieci o tym poniżej- jednak pamiętajmy- nikt nie jest idealny, każdy z nas popełnia błędy, sztuką jest chcieć je naprawiać.

  • Zaprzeczenie- "Nie płacz", "Nic się nie stało, nie histeryzuj", "O co znowu chodzi, to na pewno nie powód do łez", "To twoja wina, że na Ciebie nakrzyczałem" - taki przekaz szkodzi dziecku, ponieważ dziecko zaczyna wątpić w swój osąd danej sytuacji. Rodzi się w nim myśl, że to nie dorosły robi źle, a dziecko jest winne. To aż przerażające, jak wielka jest lojalność dziecka wobec rodzica i jak bardzo dziecko starać się będzie "zasłużyć" na jego miłość.
  • "Bezstresowe" wychowanie- bardzo popularne w ostatnim czasie. I nie chodzi tutaj tak na prawdę o brak stresu- bo tego życzę każdemu rodzicowi, ale o brak konsekwencji w wychowywaniu dziecka. Pozwalanie mu na wszystko wcale nie wpływa korzystnie na jego rozwój. Dziecko biega w restauracji przeszkadzając innym dookoła, rozrzucając jednocześnie jedzenie, a my nie reagujemy?- to nic dobrego. Granice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. To jasny komunikat ze strony dorosłego, że gdy znajdą się w sytuacji, w której nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, rodzic będzie jego wsparciem. Pozwalanie dziecku na wszystko, to puszczenie go na środek jeziora bez kamizelki ratunkowej, wiedząc, że nie potraf pływać.
  • Porównywanie- "Mogłeś to zrobić lepiej", "Tylko czwórka? Myślałam że stać cię na więcej"- Takie słowa sprawiają, że nasza pociecha rośnie w przekonaniu, że wszyscy są więcej warci miłości, nż ono, więc jest do niczego. Nie będzie starał się zaspokajać swoich potrzeb, tylko potrzeb rodziców. Będzie żył starając się sprostać oczekiwania innych osób. Dążąc do ciągłego zaspokajania innych, nigdy nie uwierzy, że można je pokochać takie jakie jest.

Co możemy zrobić by nasze dzieci rosły w siłę, a nie zaniżały swoje poczucie własnej wartości? To wbrew pozorom bardzo proste. Kochajmy mimo wszystko i mów o tym, tak często jak możesz! Nie porównuj! Akceptuj! Szanuj! I odetchnij i pogódź się z tym, że nie na wszystko masz wpływ.

Spacer