Szkoła rodzenia. Na czym polega? Czy warto do niej chodzić?

Sie. 26, 2020, 9:08 rano

Zapewne każda kobieta w stanie Błogosławionym, szczególnie podczas pierwszej ciąży, zastanawia się nad zapisaniem się do szkoły rodzenia. Wprawdzie to czy kobieta zdecyduje się na chodzenie do takiego miejsca to jej indywidualna sprawa, nie ma przymusu uczestniczenia w owej szkole, warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, oraz jakiej wiedzy możemy nabyć uczęszczając na takie ćwiczenia.

Szkoła rodzenia to nic innego jak zajęcia zorganizowane dla kobiet ciężarnych oraz ich partnerów- ale nie tylko. Kobieta na zajęcia może zabrać dowolną osobę towarzyszącą. Co ciekawe patronatem nad polskimi szkołami rodzenia sprawuje Instytut Matki i Dziecka.

ciąża ćwiczenia

Szkoła rodzenia przeznaczona jest dla wszystkich kobiet w ciąży, nie zależnie od wieku oraz liczbę posiadanych już dzieci. Warto zapisać się do niej w drugim trymestrze ciąży, koło 20 tygodnia, kiedy dolegliwości z pierwszego trymestru ustają i kobieta ma najwięcej energii oraz chęci na uczęszczanie na tego typu zajęcia. Warto jednak pamiętać by nie zapisywać się później niż 30 tydzień ciąży, ponieważ wtedy możemy nie zrealizować całego programu.

Czas trwania kursu różni się, w zależności od tego jaki program przygotowała położna/osoba prowadząca ćwiczenia- zajęcia mogą odbywać się zarówno przez parę tygodni, jak nawet 2-3 miesiące. Na każdej lekcji jest przygotowany inny temat, wszystkie związane zarówno z okresem samego bycia w ciąży, po poród aż po obcowanie z noworodkiem. W programie takiej szkoły powinny znaleźć się m.in. takie tematy jak:

  • przebieg samej ciąży oraz porodu (np. jak kontrolować oddech podczas rodzenia, oraz kiedy rozpoznać, że poród już się zaczął, co robić oraz kiedy udać się do szpitala itp.)
  • gimnastyce podczas ciąży (np. jakie ćwiczenia rozciągające można wykonywać, oraz jaką aktywność by pomogła nam podczas porodu oraz przy utrzymaniu zdrowego ciała podczas samej ciąży itp.)
  • technikach porodu (np. jaki plan porodu możemy napisać, i na co zwrócić uwagę podczas wybierania dogodnych dla nas technik itp.)
  • łagodzenia bólu podczas porodu (np. opis środków przeciwbólowych, ich zadanie oraz kiedy warto i kiedy powinno się je zastosować itp.)
  • radzenie sobie z problemami występującymi w trakcie ciąży, po porodzie oraz z niemowlęciem (np. depresja poporodowa, czym jest i kiedy prosić o pomoc, jak reagować w sytuacji kryzysowej z niemowlakiem itp.)
  • opiece nad noworodkiem oraz niemowlęciem (np. nauka chustowania małego dziecka, przewijania, kąpania itp.)
  • karmieniu piersią (np. jak przystawiać dziecko, oraz na co zwrócić uwagę podczas karmienia itp.)
  • poradach prawnych z zakresu praw przysługującym kobietom w ciąży itp. (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, prawo becikowe, prawa socjalne, prawa pacjenta)
  • udzielenie pierwszej pomocy niemowlakowi (np. jak reagować w przypadku zakrztuszenia, w przypadku kolki itp.)
  • w niektórych szkołach rodzenia, ciążowe brzuszki badane są za pomocą KTG (kardiotokografia)- jest to podstawowe badanie, które pozwala ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży. To badanie wykonywane jest również po przyjęciu na salę porodową, oraz podczas samego porodu.

kobieta w ciąży

Zdarza się, że szpital w którym zamierzamy rodzić ma swoją szkołę rodzenia- jest to duży plus, oraz okazja do zobaczenia szpitala od wewnątrz. Jest to interesujące oraz dzięki temu podczas porodu kobieta będzie pewniej się czuła w murach, w których wcześniej poznała chociaż część personelu medycznego oraz ogólne zasady w danym szpitalu panujące. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie każdy szpital dysponuje czymś takim. Do wyboru mamy szkoły rodzenia prywatne oraz bezpłatne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wybierając zajęcia warto zwrócić uwagę na to, kto je prowadzi. Bardzo często są prowadzone przez panie położne, które po porodzie mogą odwiedzić nas w domu i przez parę tygodni doglądać maluszka oraz pomagać nam odpowiadając na nurtujące pytania dotyczące połogu itp, ale nie tylko. Warto pamiętać o tym, by wybrać szkołę znajdującą się blisko naszego miejsca zamieszkania, ponieważ zbyt długi czas jazdy może być dla kobiety ciężarnej niekomfortowy oraz zniechęcić ją do uczęszczania w zajęciach w późniejszym okresie ciąży. Przy wyborze odpowiedniej szkoły rodzenia warto zasięgnąć opinii koleżanek, które chodziły na takie zajęcia, a także różnego rodzaju fora, by trafić na takie zajęcia, na jakie chcemy, prowadzone przez osoby z pasją oraz z powołaniem- bez wątpienia takie ćwiczenia dadzą nam więcej informacji i lepiej przygotują do porodu oraz obcowania z malcem, gdy osoba prowadząca zajęcie będzie wiedziała o czym mówi i szczerze uwielbiała swoją pracę- wiem co mówię, ponieważ sama trafiłam do takiej szkoły, gdzie po każdych zajęciach wychodziłam zadowolona z uśmiechem, z nową wiedzą, która przydaje mi się do teraz. Myślę, że warto chodzić do szkoły rodzenia, przede wszystkim ze względu na to, że po takich zajęciach przyszli rodzice poczują się pewniej w nowej roli, oraz będą mieli poczucie przygotowania się do bycia rodzicem.

Niestety okres ciąży bywa przewrotny i może zdarzyć się tak, że mimo szczerych chęci kobieta nie jest w stanie chodzić do szkoły rodzenia, z powodu złego stanu zdrowia bądź braku szkoły w okolicy. Co zrobić w takiej sytuacji? Może uda wam się zaprosić położną do siebie do domu i u was zorganizować przyspieszony kurs? Możecie również poprosić znajomych, którzy są już szczęśliwymi rodzicami by wprowadzili was w wspaniały okres rodzicielstwa, oraz dali parę wskazówek, co robić w niektórych sytuacjach oraz jak radzić sobie w trudnym okresie.

Młoda mama z dzieckiem