Nie garb się! Czyli jak dbać o zdrowy kręgosłup naszego dziecka

Paź. 2, 2020, 9:03 rano

Mało który dorosły zdaje sobie sprawę z tego, że aż około 90% dzieci i młodzieży cierpi na schorzenia kręgosłupa. Zdecydowanie wynika to z nadmiernego obciążenia oraz nadwyrężenia kręgosłupa- głównie przez długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Czy są sposoby byśmy mogli pomóc naszym dzieciom? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić im uwagę, na co należy zwracać uwagę podczas siedzenia przy biurku. Te rzeczy wydają się na pozór trywialne, jednak często my sami o tym zapominamy. Na co najlepiej zwrócić uwagę podczas siedzenia? Należy:

 • pamiętać o wyprostowanych plecach
 • pamiętać o tym, żeby odcinek dolny piersiowy oparty był o krzesło
 • dbać o to żeby odcinek lędźwiowy utrzymywać w naturalnym wygięciu-

możemy podłożyć coś pod plecy- może być to np. zwinięty w rulon kocyk

 • nogi powinny być ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni- stopy muszą

dotykać podłoża

 • pamiętać o tym, aby ręce swobodnie ułożone były na blacie, ugięte pod kątem

90 stopni

 • łokcie powinny lekko wystawać poza brzeg stolika
 • najważniejsza rzecz to pamiętać o tym, żeby zachowywać odległość ok. 30- 35

cm oczu od długopisu, natomiast jeśli chodzi o ekran komputera/tableta itp. należy zachować odległość ok. 60- 100 cm.

bobas przed komputerem

Oczywiście poza radami dotyczącymi prawidłowej postawy podczas siedzenia, bardzo ważne są odpowiednie meble. Podczas zakupów do pokoju naszej pociechy, jak biurko i krzesło należy zwrócić uwagę czy stolik posiada regulację wysokości blatu. Dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym bardzo szybko rosną, pozwoli to uniknąć kosztów wymiany mebli co kilka miesięcy. Blat burka nie powinien być zaokrąglony, a posiadać kształt prostokąta bądź kwadratu. Można też zwrócić uwagę na to, żeby stolik można było regulować pod kątem nachylenia blatu. Dlaczego? Ponieważ różne czynności wymagają odmiennej pozycji, np. inną podczas rysowania, inna do czytania itd. Dzięki temu sylwetka będzie mogła się prawidłowo dopasować. Co z krzesłami? Prawidłowe dobranie krzesła jest tak samo ważne, jak dobór biurka. Koniecznością jest to, aby również posiadało regulację wysokości, a podparcie rąk było ruchome.

Część biurowa do nauki naszego dziecka powinno być postawione w najlepiej oświetlonej części pokoju- najlepiej pod oknem, bądź bokiem do okna. To ważne, jeśli planujemy na biurku postawić ekran monitora- pomoże to zapobiec odblaskom na ekranie. Oświetlenie biurka powinno być ustawione poniżej oczu pociechy oraz dawało światło bezpośrednio na miejsce do nauki. Najlepsze oświetlenie prócz lampki biurowej to dobrze dobrana lampa sufitowa oświetlająca cały pokój.

Bardzo ważne w utrzymywaniu prawidłowej postawy jest dbanie o to by nasze dziecko miało odpowiednią ilość ruchu. Zachęcajmy dziecko do odpoczynku podczas siedzenia przy biurku- na godzinę powinno mieć przynajmniej 5 minutową przerwę. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane ruchem- jako rodzic powinniśmy je do tego zachęcać. Warto robić coś wspólnie, iść razem na spacer, na basen, rower czy pokopać piłkę. Aktywność dziecka jest bardzo ważna i przyczynia się nie tylko do zdrowego kręgosłupa ale również ma znaczący wpływ na rozwój dziecka. Ruch to jeden z najważniejszych czynników wpływających na funkcjonowanie młodej osoby. Nasze pociechy powinny zażywać ruchu przez minimum 60 minut dziennie. To zapewni mu prawidłowy rozwój układu mięśniowego oraz szkieletowego, poprawia układ krążenia, a także pobudza prawidłowy rozwój układu nerwowego, pozwala również na utrzymanie prawidłowej wagi ciała- zapobiega otyłości oraz występowania chorób z tym związanym. To od nas zależy, jakie dobre nawyki zaszczepimy w naszych dzieciach od najmłodszych lat.

Dzieci już w wieku szkolnym narażone są na występowanie wad postawy. Począwszy od ciężkiego plecaka noszącego do szkoły po długie siedzenie na niewygodnych i nieprawidłowych krzesłach- to wszystko odbija się na zdrowych i prostych plecach naszych dzieci. Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci i dorosłych?

 • skolioza - jest to boczne skrzywienie kręgosłupa z dodatkową rotacją kręgów
 • plecy okrągłe- to pogłębienie fizjologicznej kifozy piersiowej- dziecko zaczyna

się garbić, głowa pochylona, natomiast barki zaczynają być wysunięte do przodu

 • plecy wklęsłe- to czyli pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, kręgosłup

jest wygięty do przodu- dziecko ma widocznie wypięty brzuszek i wystającą pupę

 • plecy okrągło-wklęsłe, to połączenie dwóch wyżej wymienionych wad –

lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa są w tym wypadku nadmiernie pogłębione,

 • plecy płaskie – wada powstaje w momencie, gdy dochodzi do spłaszczenia lub

całkowitego pozbawienia kręgosłupa naturalnie występujących wygięć.

Jeśli tylko zauważymy u naszego dziecka jakąś nieprawidłowość związaną z jego kręgosłupem koniecznie musimy się zgłosić do lekarza, który dalej pewnie zgłosi nas do fizjoterapeuty. Odpowiednie ćwiczenia oraz szybka reakcja na problem z pewnością pomogą poprawić sylwetkę dziecka. Wady są różne, i każda z nich wymaga zupełnie innego podejścia, dlatego na pewno nie możemy podejmować leczenia na własną rękę. Nie bójmy się mówić słów "Nie garb się!" czy "Wyprostuj się!", na pewno nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc.

Gimnastyczka