Moje dziecko się nudzi! Dlaczego nuda jest nam potrzebna?

Paź. 2, 2020, 8:51 rano

Mówi się, że nuda to coś złego, że to oznaka braku zainteresowań. Nuda czasem wypełnia każdego z nas jak wewnętrzna pustka, niektórych wprawia w dyskomfort. Umówmy się- każdy z nas co jakiś czas się nudzi, natomiast jeśli nudzi się dziecko- zwykle mówi wtedy- "mamo, nie mam co robić". Czym właściwie jest dziecięca nuda i jak mamy na nią reagować?

Często uważamy, że w dzisiejszych czasach dzieci nie mają prawa się nudzić. Posiadają zabawki od wyboru do koloru, dlatego słysząc dziecko, które skarży się na nudę, my dorośli zaczynamy być poirytowani. Uważamy, że pociecha wymyśla, a czasami wręcz czujemy się za tą nudę obwiniani. Bardzo często dziecko komunikuje nam, że się nudzi próbując szukać z nami kontaktu. Czasem wystarczy przytulić dziecko, poświęcić mu 10 minut rozmowy, pogłaskać, dać buziaka- by dziecko nasyciło się rodzicem, poczuło się kochane- możliwe, że po tych czułościach zaspokojone dziecko potrzebą przytulania od razu znajdzie sobie nowe zajęcie. Wypowiadane przez dzieci "nudzę się", najzwyczajniej w świecie mogą oznaczać po prostu "potrzebuję twojej uwagi, chce być blisko ciebie". Zapewnijmy je wtedy, że jesteśmy obok, że to że się nudzi to nic złego, że zawsze może na nas liczyć, i jest dla nas najważniejsze na świecie. Maluch który jest nasycony kontaktem z bliską mu osobą czuje się bardzo bezpieczne, co daje mu podstawę do bycia radosnym dzieckiem, pobudzonym do kreatywności z dużą dawką energii życiowej.

Kolejnym aspektem o którym my dorośli zapominamy jest to, że nasze dzieci często nie mają czasu na nudę. Mamy potrzebę kontrolowania ich czasu, wymyślając coraz to nowe zajęcia dodatkowe. Dyktujemy im często, co mają robić, jak i kiedy zabierając często czas na spontaniczne zabawy. Jeśli dziecko ogląda bajkę, która tylko go edukuje, książki czyta tylko te które rodzic uzna za odpowiednie- zabija to w nich kreatywność i pomysłowość. Jeśli dzieci dostają wszystko na przysłowiowej tacy nic nie muszą wymyślać, nie potrzebują się nad niczym zastanawiać ich innowacyjność maleje.

Ziewający chłopczyk

Czym właściwie jest nuda? Nuda to czas na snucie wyobrażeń, na zastanowienie się co chce robić, na co ja teraz właściwie mam ochotę? Nuda pozwala dzieciom (jak i dorosłym) wyciszyć się, skupić się na sobie, odetchnąć, popatrzeć w niebo. Podczas nudy dzieci zaczynają wymyślać bardzo szalone zabawy i wpadają na ciekawe pomysły. Dużo specjalistów uważa, że nic nie robienie przez dziecka jest bardzo ważne dla jego rozwoju, jak i ma wpływ na jego dalsze, dorosłe życie. Nuda pozwala nam polubić czas który mamy sami ze sobą, jak i swoje towarzystwo. Ten kto czuje się podczas nudy dobrze sam ze sobą, ma zdecydowanie łatwiej w późniejszym życiu. Oczywiście nie można mylić nudy, z samotnością, bo to zupełnie dwa odmienne stany.

Co daje nam nuda? Nuda sprawia, że dziecko zyskuje możliwość spędzania czasu, tak jak ma na to ochotę. Dzięki temu decyduje o sobie oraz odnajduje swoje zainteresowania. Uczy się spędzać czas po swojemu, tak jak lubi i tak jak sprawia mu to przyjemność. Co istotne- dzieci które nie nabyły umiejętności planowania przez siebie czasu, częściej są marudne, wymagają większej ilości uwagi a co gorsza- mają problemy z samodzielnością.

Jak pomóc dziecku, które nie ma pomysłu? Można stworzyć listę rzeczy, które pomogą mu na nudę. Ważne by dziecko samo podpowiadało nam rzeczy, które lubią robić i by lista była wspólna. Mogą to być takie rzeczy jak:

  • Czytanie/przeglądanie ulubionych książeczek
  • Wspólne gotowanie/pieczenie
  • Pójście na plac zabaw/ na ogród
  • Kolorowanie/rysowanie
  • Układanie puzzli
  • Gra w piłkę
  • Budowanie wieży z klocków
  • Śpiewanie piosenek
  • Tańczenie i słuchanie muzyki

Listę możecie co jakiś czas uzupełniać o nowe pomysły malucha. Takie sprecyzowanie pomoże mu poradzić sobie z niewiedzą co robić, gdy nuda nadejdzie, a dziecko akurat nie ma pomysłu jak sobie z nią poradzić. Pamiętajmy o tym, że nie należy przeboćcowywać dziecka, bo będzie to miało szkodliwy wpływ zarówno na jego dziecięce życie, jak i dorosłe.

dzieci kąpiące się w rzece