Moje dziecko idzie do przedszkola!

Wrz. 16, 2020, 9:50 rano

Pójście do przedszkola to wielki krok dla małych ludzi, zanim jednak zdecydujemy się na posłanie naszych pociech do rówieśników, musimy być pewni, że nasze dziecko psychicznie i fizycznie jest na to gotowe. Każde dziecko jest inne, i każde rozwija się w innym, swoim tempie, dlatego nie ma jednego, określonego wieku w którym "powinno" iść do przedszkola. Musimy obserwować nasze dzieci i wyłapać takie, które dadzą nam odpowiedź o jego gotowości. O dziecku gotowym świadczą różne czynniki, jednym z nich są zdolności społeczne. Jeśli dziecko potrafi zaakceptować nieobecność mamy i taty, z chęcią zostaje np. u rodziny, czy bliskich nam osób, jest to dobry sygnał. Dodatkowo, jeśli na wycieczce, wspólnym spacerze, a nawet na zabawie na placu zabaw, gdy zobaczy coś interesującego z łatwością oddala się od rodziców, a towarzystwo innych dzieci mu nie przeszkadza- wręcz przeciwnie, ciekawi i zachęca do zabawy, świadczy to o osiągniętej podstawowej dojrzałości naszych dzieci.

pexels-pragyan-bezbaruah-1598122.jpg

Kolejnym znakiem świadczącym o gotowości naszych dzieci jest nabycie umiejętności samodzielnego załatwiania swoich potrzeb, chodź niektórzy twierdzą, że już samo zakomunikowanie chęci załatwienia potrzeby jest uznawane za oznakę bycia gotowym. Co to konkretnie oznacza? Nic innego, jak samodzielne wołanie o chęci zrobienia siusiu oraz kupki. Potrafi do tej czynności samodzielnie zdjąć oraz podciągnąć spodnie i majteczki, wie do czego służy papier toaletowy i wykazuje chęć użycia oraz myje rączki używając mydła, podwijając rękawy czy wycieranie mokrych rączek w ręcznik. Kolejną umiejętnością jest posługiwanie się widelcem oraz łyżeczką czy picie z kubeczka. Te na pozór trywialne rzeczy, które dla nas są oczywistością, na które nie zwracamy co dzień nawet uwagi, są ogromnym progresem u naszych dzieci. Z małego niemowlaka przeistaczają się w małych ludzi, bardzo samodzielnych.

Jeśli nasze dziecko podejmuje próby samodzielnego ubierania oraz rozbierania, to kolejny znak, że jest gotowy na zostanie przedszkolakiem. Oczywiście pamiętajmy, że początkowo będzie ubierał i rozbierał się pewnie z naszą pomocą, jednak jeśli widzimy u dziecka próbę, oraz o umiejętność radzenia sobie ze spodniami i majteczkami, już jest dobrze. Koszulka, bluza, sweterki itp. są trudniejsze do zakładania, jak i rozbierania dla dzieci.

kredki

Dziecko jest gotowe i co dalej? Po pierwsze- dzieci nie lubią być czymś zaskakiwane, zdecydowanie lepiej przyswajają coś o czym wcześniej rozmawiali z rodzicami, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie do przedszkolnej kariery. Zdecydowanie maluszki, które od małego były zostawiane, np. w klubie malucha czy żłobku, łatwiej odnajdą się w nowym otoczeniu, niż dzieci, które swoją przygodę z bycia samodzielnym zaczną dopiero w przedszkolu, ale i z tym można sobie poradzić. Szczera, długa rozmowa, w której dziecko może nas zapytać o przedszkole, o to co będzie tam robiło, o to z kim się będzie bawiło, sprawią, że dziecko będzie bało się zdecydowanie mniej. Rozmowa rodzica z maluchem daje tez sygnał małemu człowiekowi, że jest ważne oraz, że może w każdej chwili przyjść do swojego opiekuna i podzielić się z nim swoją radością, bądź też smutkiem. Staraj się przekazywać w rozmowie z nim same pozytywne myśli oraz swoje wspomnienia dotyczące przedszkola. Dziecko lubi słuchać o tym co będzie robiło, jakie zajęcia się tam będą odbywać, o placu zabaw, o nowych koleżankach i kolegach- historie możemy mieszać- głównie chodzi o to, by dziecko słysząc słowo "przedszkole"- kojarzyło to z czymś wesołym, pełnym nauki i zabawy, ciekawych rzeczy i serdecznych pań.

Kolejną rzeczą, która może pomóc w adaptacji malucha w nowym miejscu jest wspólne kompletowanie wyprawki. Zabierz pociechę ze sobą, by sama wybrała swoje kapcie do przedszkola, worek, ręcznik- fakt, że dziecko wybierze je razem z tobą, będą mu się dobrze kojarzyło, oraz poczuje się duże i bardzo ważne. Mając w obcym miejscu coś co wybrał razem z rodzicem, będzie napawało go uczuciem bezpieczeństwa, dodatkowo będzie mu łatwiej rozpoznać swoje rzeczy w szatni, np. podczas ubierania.

Gdy nadejdzie pierwszy dzień przedszkola zadbaj o to by dziecko było wyspane. Staraj się nie poganiać go, ani nie stwarzać sytuacji stresujących go. Dla dziecko najlepiej byłoby gdybyście tego wyjątkowego dnia byli z nim razem, aczkolwiek wiem, że nie zawsze jest to możliwe. W szatni koniecznie pokażcie mu jego szafkę, miejsce gdzie będzie zmieniał swoje buciki na wybrane razem z tobą kapcie. Po czułych buziakach i przytulaskach, konkretnie powiedz kiedy przyjdziesz po malucha i oczywiście bezwzględnie dotrzymaj słowa. Pamiętaj, że na początek nie ma potrzeby trzymać dziecka dłużej niż cztery- pięć godzin, to na początek w zupełności wystarczy by dziecko się zaaklimatyzowało.