Maluch w domu: kreatywne zabawy dla dzieci od 2 d 6 roku życia

Kwi. 6, 2021, 10:16 rano

Czas spędzany z dzieckiem w domu jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Jednak nie tylko bliskość i czułość mają znaczenie, ale także zabawy, które rozwijają wyobraźnię, dadzą upust energii i zapewnią ciekawe spędzenie wolnego czasu, zarówno samemu, jak i z rodzicami. Co robić z dzieckiem w domu, by było przyjemnie i atrakcyjnie?

Najlepsze zabawki dla dziecka

Teoretycznie nie da się wskazać „zabawki idealnej”, a praktycznie są takie, które sprawdzą się ZAWSZE, niezależnie od wieku dziecka. Prawdziwym hitem, czymś, co zajmie dziecko na długi czas, ale i pozytywnie wpłynie na jego rozwój, są klocki. Klocki wszelkiego rodzaju i rozmiarów, od drewnianych, przez LEGO po „wafle” i „słomki”, są zabawkami, które – odpowiednio dopasowane do wieku dziecka – zawsze sprawią przyjemność. Ogromna różnorodność sprawia, że można znaleźć klocki zarówno dla najmłodszych dzieci – bezpieczne, w dużych rozmiarach – jak i dla przedszkolaków, których bystre oczy i sprawne rączki poradzą sobie z każdym drobiazgiem. Klocki to świetne ćwiczenie małej motoryki i zabawa, która rozwija wyobraźnię i kreatywność.

LEgo

Gry – logiczne, kooperacyjne, planszowe, karciane – to doskonały sposób na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem w domu. Z łatwością można znaleźć gry dla jednego dziecka, jak i kilkuosobowe, które zaangażują do zabawy wszystkich domowników, umilając wspólny czas i spajając rodzinę. Wśród gier, podobnie jak wśród klocków, można zaleźć propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci, a każda rozgrywka skrywa w sobie coś więcej niż jedynie przyjemność – wpływa zarówno na rozwój umysłowy, jak i emocjonalny.

Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu

Kiedy już wszystkie klocki są poukładane, gry porozgrywane, a dziecko nadal jest żądne atrakcji, można zaproponować mu ciekawe plastyczno-artystyczne zajęcia. Dla najmłodszych dzieci idealnie sprawdzą się różnego rodzaju masy, np. solna, porcelanowa, ciecz nienewtonowska, masa balonowa czy rosnące farby, które są idealnym sposobem na fajną zabawę w domu i rozwinięcie kreatywności malucha. To doskonałe zajęcie sensomotoryczne zarówno dla 2-3 letnich dzieci, jak i dla starszaków, uwielbiających różnego rodzaju twory, dające się lepić, sypać, układać.

W co bawić się z dzieckiem w domu?

Jest wiele ciekawych pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu, bez konieczności wykorzystywania całego arsenału zabawek. Przy odrobinie wyobraźni domowe zacisze może zmienić się w bezludną lub piracką wyspę, dżunglę czy teatr. Jakie zabawy zaproponować dziecku w domu?

  • Tworzenie bazy – dla najmłodszych budowanie nowego „domku” będzie nie lada atrakcją, z kolei starszaki uwielbiają mieć jakieś swoje prywatne, przytulne miejsce. Można wykorzystać koce czy ręczniki, ułożyć poduszki, a nawet zawiesić choinkowe światełka, by stworzyć naprawdę super bazę!
  • Domowy teatr – warto zaproponować dziecku zabawę w teatrzyk, wykorzystując do tego przytulanki czy tworząc kukiełki samemu. Odtworzenie ulubionej bajki zgodnie lub wymyślenie zupełnie nowej to idealne ćwiczenie na wyobraźnię! Każde dziecko uwielbia wcielać się w różne postacie, więc można również zaproponować odgrywanie scenek z podziałem na role.

Kerity

  • Ciepło-zimno – klasyczna, bardzo prosta i wciągająca domowa zabawa, polegająca na chowaniu jednego przedmiotu w różnych miejscach i jego znajdywaniu. Dla jej uatrakcyjnienia można stworzyć mapę. Dziecko poczuje się jak prawdziwy detektyw!
  • Kalambury – to idealna domowa zabawa dla całej rodziny. Każdy zna jej zasady, nie wymaga żadnych gadżetów poza kartką i długopisem, a przy tym dostarcza mnóstwa frajdy.
  • Zabawy ruchowe – odbijanie balonika, tor przeszkód ze sznurka zwieszonego między krzesłami i meblami, naśladowanie tańca czy ruchów zwierząt… sportowe zabawy w domu to świetny sposób na to, by zadbać o kondycję malucha.

Co robić z dzieckiem w domu? Klocki, gry, puzzle czy przybory plastyczne są niezbędnikiem każdego dziecka, ale, jak widać, jest mnóstwo ciekawych domowych zabaw, które nie wymagają zbyt wiele akcesoriów, a które pozwolą na miłe spędzenie czasu.