Dzieci naśladują dorosłych - jak dawać dobry przykład?

Sty. 18, 2021, 7:56 rano

Od pierwszych chwil życia dzieci, my rodzice jesteśmy ich numerem jeden. Naśladują nas we wszystkim. Jeśli staramy się dużo mówić do pociechy, może stać się gadułką, jeśli dużo krzyczymy dziecko może być aż nadto pobudzone. Na każdym kroku jesteśmy dla nich wzorem, i chcą być naszą żywą kopią. Nie musimy być chodzącą perfekcją, ale warto byśmy potrafili wyciągać odpowiednie wnioski i potrafili przyznać się do błędów które zdarza nam się popełnić, bo pamiętajmy, że nikt nie jest doskonały i warto by nasze dzieci również w tej myśli były wychowywane.

ptak z pisklem

Wychowując dziecko mówimy mu bądź grzeczny, ładnie się zachowuj- ale co to właściwie znaczy? Maluch obserwuje nas dorosłych, którzy czasem krzyczą na siebie, jednak gdy on zaczyna krzyczeć natychmiast go uspokajamy, obserwuje gdy podczas jedzenia rodzice rozmawiają między sobą, ale jego uciszamy gdy mówi z pełną buzią. Takie zachowanie może sprawić, że dziecko zaczyna w nas widzieć hipokrytów i osoby nieszczere. Mówimy naszym dzieciom, że nie wolno np. przeklinać, a dziecko słyszy, jak tata podczas jazdy krzyczy przeklinając do innego kierowcy. Co zrobić w tej sytuacji? Najlepiej przyznać się do błędu. Powiedzieć- masz rację, przepraszam- nie powinienem był przeklinać na drugą osobę, to co zrobiłem było bardzo nie grzeczne, wykazałem się brakiem opanowania oraz złym językiem, następnym razem postaram się bardziej nad sobą panować. Jaki odbiór tej sytuacji nagle zaczyna mieć dziecko? Tata zrobił źle, ale przyznał się do błędu i postara się by takie sytuacje nie miały już miejsca. Nie tylko tata nie wyszedł na kłamczucha, ale dodatkowo stał się w oczach dziecka kimś kto ma prawo popełniać błędy, a przede wszystkim potrafi przyznać się do błędu oraz przeprosić.

Często spotykamy na swej drodze dorosłych którzy nie potrafią rozmawiać, a zamiast rozmowy od razu wkładają rękawice i są gotowi do ataku. Czy zastanawialiście się dlaczego tak jest? Według badań wynika to właśnie z braku umiejętności podejmowania nieprzyjemnych tematów, bo nikt w młodości nie chciał ich wysłuchać, nie pokazał jak powinno się rozmawiać, przepraszać czy spojrzeć z innej perspektywy na swoje zachowanie. Niektórzy dorośli nie słuchają swoich dzieci, dlaczego? Bo nie, bo są tylko dziećmi, a oni dorosłymi i to daje im władze by mieć zawsze rację. Takie zachowanie skutkuje właśnie tym, że dzieci wyrastają na dorosłych, którzy widzą tylko swój czubek nosa, nie chcą rozmawiać a swoje dzieci traktują tak, jak sami byli traktowani.

man-2854030_1920.jpg

Jak dawać dobry przykład naszym dzieciom? Myślę, że powinniśmy w tej kwestii zacząć po prostu od siebie. Zachowywać się tak byśmy chcieli by nasze dzieci odzwierciedlały nasze zachowania. Pokazujmy im dobre nawyki. Zastanówmy się nad tym, że może nasze dziecko dużo krzyczy bo my zamiast witać go z uśmiechem od razu wymagamy od niego jakieś konkretne zachowanie? Bądźmy kimś kogo sami lubimy, wtedy nasze małe odzwierciedlenia będą pełne uśmiechu i życzliwości dla świata- tak jak my. Często nie zdajemy sobie sprawy, że sami postępujemy źle. Dziecko przysłuchuje się naszej rozmowie z innym dorosłym, w której o kimś plotkujemy, mówimy nie miłe rzeczy, bądź kogoś wyśmiewamy? Nic więc dziwnego, że nasza pociecha zaczyna robić to samo. Nie możemy mieć o to do niego żalu czy pretensji, skoro nie jesteśmy bez winy. Warto wtedy wytłumaczyć dziecku, że wiemy, że robimy źle i że nawet my dorośli nie jesteśmy idealni. Przeświadczenie o tym, że dorośli nie są perfekcyjni, sprawi, że dzieciom będzie się o wiele łatwiej żyło. Nie będą musiały na siłę gonić za byciem we wszystkim doskonałym, czy z załamywać się z popełnionych błędów. Warto gonić za tym, by być najlepszą wersją siebie, ale mieć przeświadczenie o tym, że to nie zawsze wychodzi, i przede wszystkim- nie zawsze wyjść musi.

Dziecko odczytuje sygnały i to od nas zależy czy nauczymy ich bardzo ważnych rzeczy jakimi są: świadomość swoich błędów, umiejętność przyznawania się do błędów oraz uczenie się na swoich błędach. To zdecydowanie te kompetencje, które mogą zaważyć o tym, czy nasze dziecko odniesie sukces w życiu i zbuduje prawdziwe relacje z ludźmi oparte na szczerości i poszanowaniu wartości drugiego człowieka. Jeśli nauczymy nasze dzieci tego, że błąd może być cenną informacją, o wiele łatwiej będzie mu osiągnąć zarówno zadowolenie ze swojego życia, jak i poczucie sukcesu. Gdy maluch zobaczy rozbieżność pomiędzy tym co mówimy, a tym co robimy może zacząć mieć nas za kłamczuchów, a co za tym idzie? Stracić do nas szacunek.

minionek ksero