Dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Sie. 24, 2020, 8:22 rano

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."

(Richard Steele, pisarz, polityk)

*

"Czytanie książek uczy rozumienia tekstu, rozumienia rzeczywistości,

uruchamia wyobraźnię.

Jeśli nauczymy młodych ludzi

kreatywnego operowania obrazem, słowem, dźwiękiem,

to nie będą w pracy myśleć schematycznie."

(Michał Boni, polityk)

*

Canva - Family Reading Book.jpg

Czytanie niesie za sobą ogrom pożytków rozwojowych. Uczy nas języka i myślenia. Rozwija naszą inteligencję emocjonalną, pamięć i pobudza wyobraźnię. Przynosi wzorce właściwych zachowań. Jest jednym z najważniejszych sposobów zdobywania wiedzy. Ale nie tylko. Prócz wymienionych wyżej zalet, czytanie przynosi również korzyści społeczne, jak i gospodarcze. Ludzie którzy z chęcią i pasją czytają i ciągle się dokształcają, wyrastają dzieci, który czytano w dzieciństwie i zdecydowanie mogę potwierdzić tą tezę. Ciężko jest zmienić rodziny, w których nie czytano książek, jednak nie trudno jest zacząć wychowywać dzieci na małych miłośników książek- wystarczy czytać im codziennie, w domu, np. przed snem, albo rano- zresztą umówmy się- każdy kto uwielbia czytać książki przyzna mi rację- każda pora jest dobra na czytanie!

Kim jest czytelnik? To osoba, która pożera czytadło z każdego gatunku. Wzbogaca to jego wiedzę i poszerza choryzonty. Zazwyczaj podejmuje znacznie lepsze decyzje, ma lepszą pracę, żyje lepiej i przede wszystkim- o wiele lepiej wychowuje swoje dzieci. Osoba oczytana jest o wiele bardziej szczęśliwsza, niż ta która książek nie czyta wcale. Dlaczego? Czytanie pozwala nam zrozumieć zjawiska, różne procesy społeczne, mechanizmy zachodzące w psychologii, oraz odpowiedzi na otaczający nas świat. To doskonała ucieczka przed stresem, sfrustrowanym ludźmi, a co najważniejsze- przed nudą. I to wszystko kiedy chcemy i jak chcemy i z kim chcemy. Dzięki czytaniu możemy rozłożyć się wygodnie na kanapie, owinąć kocykiem i popijąc łyk herbaty i zacząć naszą podróż np. z największymi władcami na świecie, albo najgroźniejszymi zwierzętami. Możemy przenieść się w krainę latających dywanów i innych cudów, wszędzie tam, gdzie ma ochotę zaprowadzić nas autor i nasza wyobraźnia.

*

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

(Umberto Eco, pisarz)

*

Jak zaszczepić w dzieciach miłość do książek? Przede wszystko musimy zrobić wszystko by znajdowały w nich sens. Małe dzieci znajdą go wtedy, kiedy książeczkę czyta im ktoś. Jak najlepiej czytać? Codzennie, angażując się w czytany tekst oraz z radością pamiętając o tym, jaką moc im przekazujemy, który zaowocuje w przyszłości. Dzięki temu łatwiej rozumieją oraz mogą pytać, gdy coś jest niejasne. Dopiero mając lat około trzynastu, dziecko zaczyna rozumieć to co czyta. Gdy zmusimy ich do tego wcześniej, może odebrać im to całą radość i sens, ponieważ warto pamiętać, że główną istotą czytania jest rozumienie. A jak najlepiej sprawdzić czy dziecko czyta świadomie rozumiejąc to co czyta? To proste- wystarczy z nim porozmawiać o przeczytanej przez niego książce.

Dziewczyna z książką

Co daje nam czytanie książek?

  • Obniża napięcie- udowodniono, że czytanie uspokaja oraz sprawia, że nasze serce bije wolniej. Już kilka minut wystraczy by zmniejszyć uczucie stresu aż o 50%. Co ciekawsze- czytanie uspokaja bardziej od słuchania muzyki od grania w gry komputerowe, a nawet od wyjścia na spacer.
  • Szlifuje pamięć- podczas czytania mamy doskonałą okazję do zapamiętywania, imion, miejsca, dat, zdarzeń, motywacji historii, powiązania bohaterów. Czytanie sprawia, że nasza pamięć pozostaje w bardzo dobrej kondycji.
  • Rozwija wyobraźnię- czytając tworzymy przed oczami własne miejsca, wyobrażamy sobie wygląd postaci. Czy to nie jest ekscytujące? Dwie różne osoby czytające tą samą książkę, wyobraża sobie zupełnie inaczej to jak wyglądają bohaterowie, opisywane miejsce itp. To wielki dar i moc jaką daje nam druk.
  • Wzbogaca słownictwo- dzięki czytaniu mamy okazję poszerzyć nasze słownictwo, czasem nawet o wyrazy których wcześniej nie znaliśmy.
  • Mózg pozostaje w dobrej kondycji- czy wiedziałeś, że osoby które czytają książki mają 2,5 razy mniejszą szansę na zachorowanie na Alzheimera? Wertowanie kartek spowalnia również rozwijanie się demencji starczej.
  • Pomaga zasnąć- czytanie nas odpręża. Mój syn uwielbia zasypiać podczas czytania bajki. Zawsze wyobrażam sobie wtedy, że jego myśli wędrują w koło czytanej książki tworząc mu piękne sny. Ja sama gdy nie mogę zasnąć sięgam po książkę. Odpowiednio mnie wycisza i znajduje upragnione zmęczenie.

Zacznij czytać by przeżyć wspaniałą przygodę. Kto z nas ich nie lubi? Książki pozwalają przeżyć niezapomniane chwile, bez wychodzenia z domu. Jedynym warunkiem jest znalezienie książki która pochłonie nas bez reszty. Nie daj się na to nabrać. Co najlepiej czytać dzieciom? Zwróćmy uwagę na to co lubi nasze dziecko. Nie starajmy się za wszelką cenę edukować ich czytając nudne lektury, artykuły zdrowotne czy sposoby na naukę matematyki. Na to wszystko przyjdzie jeszcze czas. Najpierw powinniśmy się skupić na tym, żeby dziecko pokochało książki i żeby były pokarmem dla ich umysłu i duszy. Czytanie ciekawych rzeczy, które zwrócą ich uwagę, wzruszą, poruszą serca, wyciszą, wydłuża ich zdolność koncentracji, znacząco poprawia pamięć, uczy zdolności do refleksji i przemyśleń, a dodatkowo pobudza wyobraźnię i empatię. Dzieci którym się czyta- mają bogatsze słownictwo i chętniej zaczynają mówić, gdy ich rozwój mowy dopiero raczkuje.

Książki pomagają dzieciom zbudować obraz świata i tego jaki stosunek do świana pownien być. Dlatego ważne jest to co czytamy. Oprócz tego, że treść nie powinna być nudna i przytłaczająca, warto żeby była również lekturą wartościową. Zwracajmy uwagę na to, czy dana powieść podnosi poziom kultury naszego dziecka i stara się rozwijać jego najlepsze cechy? Czy może jest zupełnie odwrotnie a treść straszy bądź ogłupia? Tak jak sprawdzamy temperaturę dania przed podaniem go do zjedzenia naszych pociech, żeby się nie poparzyło- tak zapoznajmy się z książką, którą chcemy mu poczytać, wręczyć bądź gdy dziecko czyta już samodzielnie sprawdźmy co aktualnie czyta, bądźmy świadomymi dorosłymi.

Pies z książką