Czy warto dawać dziecku smoczek? Jak i kiedy go odstawić?

Sie. 26, 2020, 10:21 rano

Smoczek który ma za zadanie uspokajać, doskonale sprawdza się u niespokojnych, płaczliwych i żądnych uwagi maluszków. Ssanie działa na dzieci bardzo uspokajająco i umożliwia łatwiejsze wyciszenie. Dobrze sprawdza się również podczas ząbkowania, które bardzo często przyprawia pociechy o duży dyskomfort i niepokój, dzięki niemu pociechy przechodzą przez ten nieprzyjemny proces mniej boleśnie.

Istotnym faktem jest to, że ssanie smoczka jest o wiele bardziej korzystne dla zdrowia dziecka niż ssanie kciuka. Długie ssanie kciuka często może być przyczyną pojawienia się wad zgryzu, a także uszkodzenia naskórka, gdyż skórka dziecka jest bardzo delikatna. Do kolejnych zalet zalicza się dawanie smoczka dzieciom przed snem. Według naukowców dawanie niemowlakowi przed snem smoczka, chroni go przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Dodatkowo smoczek pozwala dziecku na samodzielne uspokojenie, co sprzyja ich rozwojowi.

Dziecko ze smoczkiem

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni kształt smoczka, a także rozmiar adekwatny do wieku dziecka.

Jednak używanie smoczka nie wiąże się z samymi zaletami. Wręcz przeciwnie. O wiele więcej znajdzie się przeciwników smoczków niż ich zwolenników. Przede wszystkim im dłużej dziecko używa smoczka tym większa szansa na problemy ze zgryzem, próchnicą, opóźnieniem mowy, a także z późniejszymi wadami wymowy. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach, podczas podawania smoczka dziecku. Przede wszystkim pamiętajmy by zawieszać smoczek tak, by nie oplatał go wokół szyi- co może być bardzo niebezpieczne oraz o tym by wyparzać smoczek za każdym razem gdy nam spadnie. Nigdy nie wolno nam go oblizywać!

Dzieci bardzo szybko przyzwyczają się do smoczka, dlatego odstawienie go niestety nie będzie należało do najłatwiejszych, jak i bezbolesnych momentów, zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Nie istnieje idealny moment na odstawienie "przyjaciela" naszej pociechy, jednak jest kilka reguł które mogą pomóc chociaż trochę zniwelować ciężkie chwile odstawienia. Kiedy najlepiej odstawić smoczek? Zdecydowanie im wcześniej tym lepiej. Pierwszym okresem, podczas którego można spróbować na jego odstawienie to czas między 3 a 7 miesiącem życia. U dziecka w tym wieku zanika potrzeba ssania, a także malec zaczyna próbować innych posiłków niż mleko. Zaczyna być bardziej zainteresowany tym co dzieje się wokół niego, a ilość nowych bodźców pozwoli mu zapomnieć o smoczku. Kolejną próbę można podjąć, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Taki maluszek staje się już bardziej samodzielny, uczy się pierwszych kroków oraz poznaje świat z ogromnym zaciekawieniem. Warto mieć na uwadze, że im starsze dziecko tym proces odstawienia będzie bardziej bolesny, ponieważ smoczek staje się dla pociechy czymś co daje mu poczucie bezpieczeństwa, pomaga ukoić i wyciszyć w trudnych momentach. Często gdy zabraknie im smoczka pociechy mogą poczuć się bardzo zdezorientowane.

Smoczek na stole

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Zacznijmy odzwyczajać dziecko od smoczka tylko wtedy, gdy nie towarzyszą bądź nie nadchodzą żadne inne stresujące sytuacje w życiu. Zaliczają się do nich np. zapisanie dziecka do żłobka, powrót mamy do pracy, czy choroba.

Metody na odstawienie smoczka:

Zamiana smoczka na nową zabawkę

  • Jedną z metod na porzucenie smoczka jest zamiana go na inny pocieszacz

Może to być maskotka, którą zostanie razem z dzieckiem wybrana i kupiona. Oczywiście musi to nastąpić po rozmowie z pociechą o tym, ze następuje wymiana- smoczek, za nową zabawkę. Może to pomóc w trudnych momentach podczas zasypiania naszego maluszka.

Smoczek jako prezent

  • Gdy w rodzinie lub wśród znajomych pojawi się małe dziecko, można

zapytać naszą pociechę czy nie chce sprezentować swojego smoczka dzidziusiowi. Z pewnością będzie chciało poczuć się duże i dzielne i pozwoli na oddanie swojego smoczka.

Zepsuty smoczek

  • To popularna, bo niezwykle skuteczna metoda: smoczka należy codziennie

obcinać po kawałku, aż dziecko samo uzna, że jest już do niczego i należy go wyrzucić. Można tą historię podkoloryzować i powiedzieć dziecku, że smoczek podgryza mała myszka, która uznała, że nasza pociecha jest już za duża na smoczek. Po dzielnie przespanej nocy można urządzić całą rodziną polowanie na myszkę, co okażę się wspaniałą zabawą. Dodatkowo myszka za bycie dużym, dzielnym dzieckiem może zostawić w zamian za smoczek drobny upominek.

smoczek zawieszony na drzewie

Proces odstawania smoczka będzie dla nas rodziców, jak i naszych dzieci bardzo trudny, dlatego musimy być bardzo przekonani o słuszności naszej decyzji i wspierać się w tym działaniu. Dla dziecka może być to bardzo ciężkie i trudne rozstanie dlatego ważne żeby pamiętał i czuł, że może polegać na swoich opiekunach. Usypianie może okazać się najtrudniejsze dlatego, gdy jeden z rodziców traci cierpliwość bądź chce ulec płaczowi dziecka i sięgnąć po smoczek warto się zamienić, by podczas usypiania towarzyszyła maluchowi tylko dobra energia. Pamiętajmy o tym, że przyzwyczajenie do smoczka może być niepokojące. To nigdy nie powinno być traktowane przez dziecka jako zastępstwo bliskości i czułości rodziców. Bardzo możliwe, że dziecko które będzie pocieszało się ssaniem smoczka, w przyszłości nie będzie potrafiło rozróżnić danych emocji, oraz nie nauczy się z nimi radzić.

To bardzo trudna droga, jednak każdy rodzic, który w końcu zdecyduje się na próbę porzucenia smoczka, niech pamięta o tym, że robi to tylko i wyłącznie dla dobra swojego dziecka. Co więcej, każde dziecko jest inne, i niektóre mogą to przyjąć bezobjawowo, bardzo łagodnie, a wy odetchniecie z ulgą i pytaniem, dlaczego tak długo z tym zwlekaliśmy?

Powodzenia!